W dniach 11-12 maja 2013 odbył się w Bydgoszczy I Festiwal Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA. W ciągu dwóch dni festiwalu odbyły się:

  • warsztaty dla uczniów szkół muzycznych,
  • 4 koncerty, na których zaprezentowano:
  • 36 kompozycji autorstwa 20 kompozytorów, w tym 9 prawykonań,
  • wystąpiło 36 wykonawców, Accordion Chamber Orchestra oraz trzy chóry: Chór Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, Chór Kameralny „Akolada”, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
  • W programie festiwalu znalazły się kompozycje instrumentalne, wokalno-instrumentalne, chóralne, live electronic oraz prace multimedialne. Festiwal finansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Wydarzenie artystyczne”, Prezydenta Bydgoszczy w ramach wspierania inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego oraz Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu priorytet Zamówienia kompozytorskie 2013-2014.

    Sobota, 11 maja 2013, godz. 17, sala MCK

    AKORDEON

    Magdalena Cynk Planetoida 2163 Korczak na trio akordeonowe

    Marcin Gumiela Hidden image of space na 10 akordeonów

    Piotr Komorowski Fraktal na 10 akordeonów*

    * Kompozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

    Logo Instytutu Muzyki i Tańca

    Marcin Kopczyński Capriccio polacco (2013)

    Sławomir Opaliński Kontrasty na kwintet akordeonowy, perkusję i elektronikę

    Ryszard Lubieniecki Concerto II na skrzypce i orkiestrę akordeonową

    Kacper Chabrowski Kanon

    Accordion Chamber Orchestra

    Elżbieta Okońska - skrzypce

    Maksymilian Olszewski – perkusja

    Mateusz Szwankowski – klarnet

    Krempeć-Kaczor – kontrabas

    Stanisław Miłek - akordeon

    Kacper Chabrowski – dyrygent

    Sobota, 11 maja 2013, godz. 21, sala MCK

    ELEKTRONIKA

    Marcin Gumiela Oscylacje netrin I, II, III, IV na instrumenty i elektronikę

    Marcin Gumiela – fortepian

    Jędrzej Rochecki - skrzypce

    Stanisław Miłek - akordeon

    Mateusz Szwankowski – klarnet

    Piotr Komorowski muzyka i montaż/Agata Faszcza zdjęcia Water Music

    Sławomir Opaliński Inside na fortepian i elektronikę

    Rafał Tworek – fortepian

    Jędrzej Rochecki muzyka/Natalia Oliwiak animacja Kręgi czasu

    Niedziela, 12 maja 2013, godz. 12, kościół św. Trójcy

    CHÓR, GŁOS I ORGANY

    Marcin Kopczyński Dolorosa (2005)

    Weronika Kujawa – sopran

    Marcin Kopczyński – organy

    Chór Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Pile

    Marian Sawa – Ego sum panis vivus

    Marian Sawa – O sacrum con vivium

    Marian Sawa – Cantate Domino in laetitia

    Karolina Pettke - dyrygent

    Chór Kameralny „Akolada”

    E. Whitacre – Lux Aurumque

    S. Godziemba-Trytek – Mała suita kaszubska

    J. Busto – O magnum misterium

    L. Jansson – Salve Regina – To the Mothers in Brazil

    Renata Szerafin-Wójtowicz - dyrygent

    Marcin Gumiela Hidden image of space na organy

    Rafał Gumiela – organy

    Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

    1.R.Twardowski - Chwalitie imia Gospodnie

    2. K. Szymanowski - Wyrzundzaj się dziwce moje

    3. Y. Falik - Gorad spit

    4. M. Jasiński - Scherzo

    5. M. Jasiński - Psalm 100

    6. Sz. Godziemba - Trytek - Doctrina bona dabit

    7. R. Twardowski - Regina coeli laetare

    Janusz Stanecki , Magdalena Filipska - Dyrygenci JS-1-2,6-7, MF-3-5

    Marcin Gumiela Postludium na organy

    Rafał Gumiela - organy

    Niedziela, 12 maja 2013, godz. 16, sala MCK

    SŁOWO I MUZYKA

    Łukasz Godyla Monolog na aktora i zespół kameralny

    Damian Wilma - aktor

    Agnieszka Jaworska – flet

    Izabela Krol – saksofon altowy

    Maciej Drapiński - akordeon

    Monika Cieślik, Jakub Waszczuk – perkusja

    Beata Godyla – skrzypce

    Kacper Chabrowski – dyrygent

    Aleksandra Brejza Dwie Pieśni do tekstów poetyckich Czesława Miłosza

    Leszek Holec-baryton

    Magdalena Kurek-pft

    Magdalena Cynk Pieśni do słów Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej

    Wieczorem

    Pszczoła

    Mgła

    Samobójstwo dębu

    Twarze do słów Jacka Kaczmarskiego

    Agnieszka Olszewska - sopran

    Magdalena Cynk - fortepian

    Michał Dobrzyński Pocałunek szarości

    Anna Wilk – sopran

    Michał Dobrzyński -fortepian

    Marcin Gumiela La impressione fiorentine

    Karol Wroniszewski – wiolonczela

    Tomasz Gumiela - fortepian

    Marcin Kopczyński Trzy pieśni do sonetów Leopolda Staffa

    Prośba o skrzydła

    Moc marzeń

    Kłamstwo

    Małgorzata Ratajczak – mezzosopran

    Marcin Kopczyński - fortepian

    Bohdan Riemer Trzy interludia na fortepian

    Witold Kawalec – fortepian

    Sławomir Opaliński Pieśni zimowe do słów własnych na sopran i fortepian

    Anna Wilk – sopran

    Rafał Tworek – fortepian

    Impreza towarzysząca:

    Sobota, 11 maja 2013, godz. 10, Aula Jana Pawła II Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, ul. Gdańska 71

    Forma-partytura-interpretacja-improwizacja-forma?

    Wykład z prezentacją oraz warsztaty kreatywne poprowadzą wykładowcy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy kompozytorzy: Michał Dobrzyński i Marcin Gumiela.